Randevu için 0212 230 94 21

Siklosporin


Mantara karşı geliştirilen Siklosporin A (Sandimmun neoral), organ nakli hastalarında yaygın kullanılan bir ilaçtır. Bağışıklık sistemini geliştirici özelliği nedeniyle başta romatoid artrit olmak üzere bazı iltihaplı romatizmal hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Behçet hastalığında özellikle ağır göz tutuluşunun tedavisinde etkilidir.

25-100mg tabletleri, 100mg/ml oral solüsyonu, 50mg/ml enjektabl formları vardır. Başlangıç dozu 3mg/kg/gün olup, 6-8 haftalık yakın bir izleme gerektirir. Bu sürede doz 4mg/kg/gün’e kadar çıkılabilir. Sonucunun erken alınabilen bir ilaç olması üstünlüğüdür.

Kan basıncını (tansiyonu) yükseltmesi, böbrek testlerini bozabilmesi gibi bazı yan etkileri vardır ve hastaların çok yakından izlenmesi gerekir. Başlangıçta haftalık aralarla ve daha sonra da aylık aralarla laboratuar incelemelerine mutlak gerek vardır.

Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (romatizma ilaçları), siklosporin kan düzeylerini artırarak yan etkiyi kolaylaştırdıklarından, birlikte kullanılmamalıdırlar.

Detaylı bilgi için bana 02122309421’den ulaşabilirsiniz… Romatizma ve Romatoloji Uzmanı Doktor Selda Öktem

Randevu için 0212 230 94 21 Facebook'ta Takip Et

Comments are closed.