0212 230 94 21 ** 0539 617 58 56

Hilterapi ve Uygulama Alanları


Bu yazı Romatolog Dr. Selda Öktem tarafından anlaşılabilir olması için basitleştirilerek kaleme alınmıştır. 

Lazer Terapi 25 yıldan uzun süredir uygulanmaktadır. Etkinliği 2000’in üzerinde makale ile test edilmiş ve herhangi bir toksik veya yan etkisi tespit edilmemiştir. Bu nedenle lazer terapi günümüzde tedavi yöntemi yada tedavinin yanında tamamlayıcı yöntem olarak kullanılmaktadır. Günümüze kadar konvansiyonel lazer tedavisi düşük veya orta enerjili cihazlarla uygulanmakta, derin doku tedavilerine izin vermemekteydi. Çünkü derin dokunun tedavi edilebilmesi için dokuya termal zarar vermeden, yüksek dozda enerjiye ihtiyaç vardır.

Yüksek yoğunluklu laser (HIL) terapisi (hilterapi) derin dokularda son derece etkili bir tedavi yöntemidir. Daha önce kullanılan laser uygulamaları çok derinlere ulaşamazken, Hilterapi ile 6,5 cm derinlere inebilmek mümkündür…

Öncelikli olarak mekanik, dejeneratif problemlerden kaynaklanan ağrılar üzerinde kullanılmıştır ve bu konuda deneyim daha fazladır. Zamanla yapılan çalışmalarda inflamatuar (romatizmal) hastalıklarda da kullanılmış ve etkinliği kanıtlanmıştır.

Yüksek miktarda enerji miktarını dokuları aşırı ısıtmadan güvenli bir şekilde derinlere kadar iletebilen tek tedavi yöntemidir. Bio-stimülasyon, anti-inflamasyon ve ağrı kesici etkilerini kullanarak kısa sürede uzun vadeli etki sağlar.  Toksik etki göstermeden, patolojik doku ve çevresine zarar vermeden performans gösterir. Fotomekanik, fotokimyasal ve fototermal etki bir arada bulunmaktadır.

Hilterapi ile ilk uygulamada, ağrıda etkin azalma ile birlikte hareket kabiliyetinde büyük ölçüde iyileşme sağlanır. Bu yararlı etkilere ilk uygulamadan 4 ile 72 saat sonrasında ulaşılır. Birkaç seans sonra ağrı tamamen yok olur ve hareketlilik tam olarak sağlanmış olur.

Osteartrit ve dejeneratif süreçler, bursit, sinovit, kapsül iltihabı, tenisçi dirseği,çarpma sendromu,tendinit ve tenosinovit, ödem ve burkulma travmaları, travma sonrası patolojiler,tibio-tarsal burkulmalar, lokal inflamasyonlar, dizkapağı kıkırdağı hastalığı, tüm spor travmalarında, romatoid artrit ve ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıkların akut inflamasyon dışı dönemlerinde etkilidir.

Hilterapi mekanik ve dejeneratif kas, eklem ve tendon sorunlarında hem akut hem de kronik dönemde çok etkilidir. Ancak inflamatuar hastalıkların (romatizmal) aktivitesinin ilaçlarla kontrol altına alınmasından sonra bu uygulamanın yapılması önerilir. Aktif ve kontrolsüz hastalık dönemlerindeki uygulamalar yeterli başarıya ulaşmayabilir hatta ısı etkisi nedeniyle rahatsızlıklar artabilir. Bu uygulamanın kimlere, ne kadar süreyle ve hangi dozda uygulanacağı bir hekim tarafından belirlenmelidir.

Romatolog Dr. Selda Öktem 

0212 230 94 21 ** 0539 617 58 56 Facebook'ta Takip Et

Comments are closed.